© 2022 ultracup.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie jakichkolwiek materiałów bez zgody jest zabronione.  

Plany na nadchodzący sezon ultarakolarski, czyli o nowościach i zmianach w cyklu

03 października 2022

Puchar Polski w Ultramaratonach Kolarskich to zapoczątkowana w 2016 roku inicjatywa, której celem jest wyłonienie najlepszych kolarzy długodystansowych ścigających się w danym sezonie po polskich szosach. Zmagania tegorocznego cyklu rozpoczęliśmy ostatniego dnia kwietnia ultramaratonem Piękny Wschód, a zakończyliśmy je pod koniec sierpnia na mecie Bałtyk-Bieszczady Tour. Zdobywcami Pucharu Polski w 2022 roku zostali: Damian Pazikowski w kategorii solo (zdobył największą liczbę punktów spośród wszystkich startujących) oraz Tomasz Madzia w kategorii open. Wśród kobiet w kategorii SOLO zwyciężyła Sylwia Kowalska , zaś OPEN – Małgorzata Kubicka.

 

W sumie w rywalizacji wzięła udział rekordowa liczba blisko 600 kolarzy! To właśnie dynamicznie rosnąca frekwencja zachęciła nas do wprowadzenia pewnych zmian organizacyjnych. Wierzymy, że dzięki modyfikacjom stanie się on bardziej prestiżowy, jednocześnie przyciągając nowe rzesze kolarzy zainteresowanych długodystansową jazdą. Przechodząc do konkretów, w sezonie 2023 postanowiliśmy dokonać kilku istotnych zmian. Przede wszystkim jest to zmiana nazwy z Puchar Polski w Ultramaratonach Kolarskich na ULTRACUP - liczymy, że ta prostsza i bardziej zwięzła nazwa lepiej zakorzeni się w świadomości uczestników. Wraz ze zmianą nazwy, odświeżeniu ulegnie cała oprawa wizualna związana z cyklem – począwszy od logo, przez design strony internetowej po ogólną kolorystykę flag czy banerów. Poza zmianą nazewnictwa, wprowadzony zostanie ujednolicony i przejrzysty regulamin oraz zasady rozgrywania i punktacji wszystkich imprez zaliczanych do cyklu ULTRACUP.

 

Nowością podczas przyszłorocznych zmagań w ramach ULTRACUP będzie wprowadzenie odrębnej klasyfikacji dla wydarzeń rozgrywanych na krótszych dystansach. Do tej pory rywalizacja na dystansach od 250 do 499 km miała jedynie charakter imprez towarzyszących i nie była w jakikolwiek sposób punktowana. Po zmianach będzie miała równorzędny charakter co wydarzenie ULTRA (powyżej 500 km). Finalnie w sezonie 2023 klasyfikacja w cyklu obejmować będzie dwa dystanse i dwie kategorie – SOLO i OPEN. Ponadto w zależności od długości i trudności trasy maksymalna ilość punktów możliwa do zdobycia przez zwycięzcę wybranego wydarzenia wchodzącego w skład przyszłorocznego cyklu ULTRACUP, wynosić będzie od 100 do 200. Punkty za kolejne miejsce przyznawane będą na podstawie czasu zwycięzcy, limitu obowiązującego w danej imprezie oraz osiągniętego czasu przejazdu przez konkretnego zawodnika. Istotnym jest również, że każde wydarzenie punktowane będzie w ten sam sposób, a ilość startujących nie będzie miała wpływu na punktacje!